Najnowsze Aktualności

Pluskwy w materacu - jak się pozbyć?

Wydawałoby się, że pluskwy można znaleźć tylko w brudnych i starych domach. Jednak faktem jest, że te szkodniki mogą pojawić się praktycznie wszędzie, a jednym z ich ulubionych miejsc bytowania są Jednak rzeczywistość jest taka, że ​​te szkodniki mogą pojawić się niemal wszędzie, a jednym z ich ulubionych siedlisk są materace. Co to są pluskwy i jak się ich pozbyć z łóżka?

Czym są pluskwy domowe?

Pluskwy domowe to małe insekty, które można spotkać niemal na całym świecie. Jest to gatunek owada, który żywi się krwią zwierząt i ludzi. Długość tych owadów wynosi do 6 mm. Ich raczej płaskie ciało jest czerwonawo-brązowe i owalne. Ze względu na swój wygląd często mylone są z kleszczami lub pchłami. W krajach rozwiniętych owady te zostały prawie wytępione środkami chemicznymi, ale teraz wracają. Niektóre źródła podają, że wpływ na odradzanie się pluskiew wynika ze zwiększonej turystyki i ruchu. Możliwe, że owady po prostu przybyły z towarami lub turystami z innych części świata.

Pluskwy często kojarzą się z brudnymi, źle utrzymanymi lokalami lub domami. To prawda, że ​​te owady mogą żyć w takich miejscach. Warto jednak wiedzieć, że pluskwy lubią czyste miejsca, w których nie mają problemów z poruszaniem się. Dlatego pluskwy mogą gniazdować w regularnie sprzątanych mieszkaniach. Owady te lubią ciasne, ciemne miejsca, w których mogą ukryć się przed naturalnymi wrogami i ukryć swoją obecność. Najczęściej są to ścianki działowe lub meble tapicerowane. Bardzo często owady mieszkają w materacach, dlatego potocznie nazywane są pluskwami łóżkowymi.

Skąd się biorą pluskwy w materacu?

Pluskwy mogą pojawić się w Twoim domu nieoczekiwanie. Owady te wyczuwają ofiarę czułkami, a dzięki umiejętności skakania poruszają się szybko. Można je przywieźć dosłownie z każdego miejsca – z kina, hotelu, komunikacji miejskiej czy podróży. W większych budynkach mieszkalnych mogą poruszać się przez wentylację lub rury. Może się też zdarzyć, że zostaną one przywiezione z meblami, zwłaszcza jeśli kupujemy używane.

Pluskwy czują się dobrze we wszelkiego rodzaju zakamarkach. Można je znaleźć pod tapetą lub wewnątrz mebli tapicerowanych. Wolą gniazdować tam, gdzie się śpi, tj. materace lub pęknięcia w łóżkach. Owady te żerują głównie nocą, a ich ukąszenia można pomylić z komarami lub pająkami. W ciągu dnia chowają się w czeluściach materaca, więc trudno od razu zlokalizować ich lokalizację. Warto jednak wiedzieć, że zaniepokojone pluskwy wydzielają specyficzny zapach, który można porównać do gnijących malin. Inną oznaką tych owadów są małe brązowe odchody lub plamy krwi na powierzchni materaca oraz widoczne jaja w szwach materaca.

Pluskwy w materacu - jak się ich pozbyć?

Pluskwy są bardzo trudne do pozbycia się, chyba że użyje się specjalnych środków chemicznych. Domowe środki odstraszające owady są zwykle nieskuteczne. Wszystko dlatego, że owady te potrafią przeżyć bez pożywienia kilka miesięcy, a dodatkowo samica składa do 500 jaj, co utrudnia ich zniszczenie. Na szczęście istnieją środki i profesjonalne firmy, które mogą pomóc wyeliminować dokuczliwy problem powodowany przez te owady.

Zwalczanie pluskiew powinno się zacząć od dokładnej inspekcji wszystkich zakamarków mieszkania lub domu. Owady mogą znajdować się tylko w materacu, ale także w innych pomieszczeniach. Po oględzinach całe mieszkanie należy wyczyścić odpowiednimi środkami czyszczącymi. Możesz pozbyć się pluskiew z materaca, używając wysokiej jakości mopa parowego. W temperaturze 65 stopni pluskwy, ich larwy i jaja umierają niemal natychmiast. Jednak przed użyciem odkurzacza parowego należy zdjąć prześcieradło i pokrowiec z materaca oraz wyprać wszystko w wysokiej temperaturze.

Po dokładnym odkurzeniu materaca i potraktowaniu pluskiew wysoką temperaturą, należy dokładnie sprawdzić, czy pluskwy naprawdę są martwe. Czyszczenie parą należy powtórzyć, ale pamiętaj, że owady mogą zagnieździć się bardzo głęboko w materacu, gdzie para po prostu nie może dotrzeć. W takim przypadku konieczna jest wymiana materaca na nowy lub wynajęcie firmy specjalizującej się w dezynfekcji. Nie zaleca się stosowania środków biobójczych bezpośrednio na materacu, zwłaszcza jeśli spryskujesz go samodzielnie. Niewłaściwe czyszczenie powierzchni takich produktów może zaszkodzić zdrowiu ludzi i zwierząt domowych.

Jak zabezpieczyć materac przed pluskwami?

Nie ma znaczenia czy masz materace piankowe, wysokoelastyczne czy inne... istnieje kilka sposobów ochrony materaca przed pluskwami. Przede wszystkim, kiedy wracasz np. z wakacji, zawsze musisz wyprać lub wyczyścić rzeczy, które ze sobą przyniosłeś. Podczas czyszczenia dokładnie sprawdź wszystkie zakamarki, w których mogą żyć owady.

Oprócz regularnego i dokładnego czyszczenia, możesz zainwestować w specjalny pokrowiec na materac. Typowe pokrowce zwykle tylko chronią materac przed zabrudzeniem, ale tylko nieznacznie przed pluskwami. Pokrowce na pluskwy i roztocza są bardzo ciasno tkane, co zapobiega przedostawaniu się pluskiew do wnętrza materaca. Jeśli żyją tam pojedyncze osobniki, nie mają drogi ucieczki i giną.

Ochrona przed pluskwami ​​ma wiele dodatkowych zalet. Takie pokrowce po pierwsze, chronią materac przed różnymi insektami, takimi jak roztocze. Ponadto są hipoalergiczne i często wodoodporne, co zapewnia również dłuższą żywotność materaca.