Najnowsze Aktualności

Jak czyścić materac?

Na komfort snu wpływa wiele czynników. Odpowiednio dobrany materac i odpowiednia dawka snu nie wystarczą, aby zapewnić odpowiedni odpoczynek. Trzeba również zadbać o higienę miejsca do spania. Jak to zrobić?

Regularne czyszczenie materaca

Sen jest bardzo ważną częścią naszego życia. To właśnie podczas nocnego relaksu nasz organizm regeneruje się i uspokaja, dzięki czemu zyskujemy siły na kolejny dzień. Jednym z najważniejszych elementów dobrego wypoczynku jest wybór odpowiedniego materaca, który pozwala ciału w pełni się zrelaksować, podtrzymując sylwetkę w optymalnej pozycji. Największą popularnością cieszą się materace sprężynowe, piankowe oraz kokosowe.

Jednak dbanie o jakość snu nie kończy się na wyborze i zakupie materaca. Równie ważnym czynnikiem jest higiena miejsca do spania, bez względu na to, jaki mamy materac - piankowy, kokosowy czy lateksowy. Systematyczna wymiana pościeli nie powinna być jedyną czynnością, którą robimy, aby zadbać o czystość łóżka. Materac podczas użytkowania pochłania wiele zanieczyszczeń, dlatego nalezy go regularnie czyścić.

Każdej nocy podczas snu nasz organizm wydziela pot, który wchłania się nie tylko w piżamę czy pościel, ale także w materac. Do tego dochodzi złuszczony naskórek, ślina, kurz i inne zabrudzenia. Wszystko to razem stwarza idealne warunki do rozwoju różnych bakterii, grzybów i roztoczy. Jak więc utrzymać materac w czystości?

Odkurzanie materaca

Czyszczenie materaca może odbywać się na kilka sposobów i zależą one od tego, jak bardzo jest on zabrudzony. Z pewnością podstawowym krokiem w kierunku utrzymania jego czystości jest regularne odkurzanie. Do tej czynności można używać zwykłego, domowego odkurzacza. Odkurzanie pozwoli oczyścić powierzchnię z naskórka, kurzu, roztoczy, alergenów oraz różnych okruchów i tym podobnych zanieczyszczeń. Tę czynność warto powtarzać przy każdej zmianie pościeli, aby efekt czystości był jak najlepszy.

Czyszczenie materaca sodą oczyszczoną

Materace nie lubią wody, dlatego bardzo ważne jest oczyszczenie ich z wilgoci. Wewnątrz materaca często gromadzi się woda, która jest pożywką dla bakterii, roztoczy i grzybów. Nawet najlepsze materace wykonane z materiału odpornego na wilgoć mogą nie wytrzymać nadmiernej wilgoci, dlatego po latach tracą swoje właściwości.

Na szczęście istnieje prosty sposób na poradzenie sobie z problemem zawilgocenia materaca. Soda oczyszczona bardzo dobrze wchłania wodę i może być używana w połączeniu z regularnym odkurzaniem materaca. Wystarczy równomiernie rozsypać sodę oczyszczoną na jej powierzchni i pozostawić na około 25-30 minut. Po tym czasie materac należy dokładnie odkurzyć, aby zachował świeżość.

Warto również pamiętać, że niektóre rodzaje materacy są mniej narażone na nadmiar wilgoci, co ułatwia zachowanie higieny snu. Między innymi kokos i lateks to materiały pochłaniające i oddające wilgoć. Ponadto materace kokosowe i lateksowe mają właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne.

Jak wyczyścić materac z zaschniętych plam?

Bez względu na to, jaki masz rodzaj materaca, mogą pojawić się na nim plamy, których nie da się usunąć zwykłym odkurzaczem. Rozlany napój, rozcieńczony sos, a nawet żółte plamy z potu to najczęstsze plamy, jakie możesz napotkać. Usunięcie ich nie jest tak trudne, jak się wydaje, a sposobów odnowienia materaca jest wiele, także w domu.

Usuwanie zaschniętych plam z materaca należy zacząć od dobrego odkurzenia. Następnie możesz przygotować mieszaninę 100 ml wody utlenionej z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń i sodą oczyszczoną. Taki roztwór najlepiej przelać do butelki z atomizerem, co ułatwi aplikację na plamy. Zabrudzenie należy bardzo dokładnie spryskać i pozostawić na co najmniej kilka minut do działania. Po tym czasie powierzchnię należy dokładnie oczyścić szczoteczką lub gąbką i na koniec ponownie odkurzyć odkurzaczem.

Jak usunąć plamy z potu na materacu?

Najbardziej uporczywe plamy na materacach to plamy z krwi, moczu lub potu. W przeciwieństwie do zaschniętych plam, które w większości pozostają na powierzchni materaca, pot jest przez niego wchłaniany. Jednym z najlepszych rozwiązań na tego typu zabrudzenia jest odkurzacz ze specjalnymi środkami chemicznymi. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami w przypadku wezwania firmy odpowiedzialnej za pranie materacy. Z drugiej strony umożliwia dokładne oczyszczenie materaca z brudu, bakterii, grzybów i ewentualnych siedlisk owadów. Jest to zwykle jedyne rozwiązanie, jeśli materac nie był długo czyszczony i nie posiada warstwy ochronnej, jaką jest pokrowiec na materac.

Drobne i względnie świeże plamy z krwi, moczu czy potu również można usunąć domowymi sposobami. Nie wymaga specjalnego przygotowania i użycia specjalistycznego sprzętu. Wystarczy wymieszać: 125 ml sody oczyszczonej, 75 ml octu i 15 ml nadtlenku wodoru. Tak przygotowany produkt nakłada się na plamę, delikatnie wciera i pozostawia do wyschnięcia, a następnie dokładnie odkurza. Podobny efekt uzyskuje się stosując roztwór wody z cytryną (2:1).

Czyszczenie materaca - o czym trzeba pamiętać?

Niezależnie od metody usuwania plam, której używasz, musisz pamiętać, aby nie zalać materaca. Nadmierna wilgotność może powodować rozwój szkodliwych drobnoustrojów, które powodują choroby i alergie. Zanim zaczniemy korzystać z materaca musimy być pewni, że jego powierzchnia i wnętrze są całkowicie suche. Nawet najbardziej odporne na wilgoć materace, takie jak lateks czy kokos, mogą nie nie poradzić sobie z odprowadzeniem zbyt dużej ilości wody, zwłaszcza jeśli nałożymy na nie pokrowiec.