Najnowsze Aktualności

Jaki materac do sypialni?

Zdolność organizmu do regeneracji zależy w dużej mierze od jakości snu. To z kolei ma bezpośredni związek z materacem, na którym śpimy. Jego wybór jest bardzo ważny, abyś mógł w pełni zrelaksować się w nocy. Jak wybrać odpowiedni materac do sypialni, który zapewni komfortowe warunki do spania?

Jaką twardość materaca wybrać?

Kupując nowy materac, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego rozmiar czy wersję wypełnienia, ale również na jego wysokość i twardość. Materac wpływa na poziom wypoczynku, dlatego pierwszym krokiem przy jego wyborze jest jego właściwe dopasowanie do swojej wagi. W dłuższej perspektywie twardość źle dopasowanego materaca może wpłynąć nie tylko na komfort, ale i zdrowie, dlatego warto zwrócić uwagę na dokonanie właściwego wyboru.

Zbyt miękka powierzchnia do spania może wywoływać uczucie zapadania się, które może obudzić Cię, gdy zmieniasz pozycję w nocy. Ponadto taki materac nie może prawidłowo podtrzymywać ciała, a zwłaszcza kręgosłupa. Konsekwencją mogą być np. bóle pleców, szyi i innych stawów.

Zbyt twardy materac niekorzystnie wpływa na krążenie krwi, co z kolei może powodować drętwienie kończyn podczas snu. Do tego dochodzą punkty nagromadzenia ciężaru, które nasilają ból w biodrach i barkach. Twardy materac zapobiega również rozluźnieniu mięśni, co powoduje napięcie, które może również prowadzić do stanów zapalnych i bólu.

Możesz wybrać materac odpowiedni do swojej wagi, kierując się ogólnie przyjętą skalą twardości. Każdy stopień twardości ma określony przedział, co ułatwia dobór odpowiedniego materaca:

H2 - materac miękki (20 - 60 kg);

H3 - materac średnio twardy (60 - 90 kg);

H4 - materac twardy (90 - 130 kg);

H5 - materac bardzo twardy (powyżej 130 kg).

Materac do sypialni - piankowy czy sprężynowy?

Zakup materaca zależy nie tylko od wyboru jego twardości, ale również od wersji wypełnienia. Największą popularnością cieszą się wersje sprężynowe i piankowe. Oba mają swoje zalety i wady, które wpływają na komfort snu. Materace sprężynowe charakteryzują się przede wszystkim dużą wytrzymałością, ale często także niższą ceną. Z kolei materace piankowe są uważane za wygodniejsze, ponieważ lepiej dopasowują się do kształtu ciała.

Jeśli wybierasz podwójny materac do swojej sypialni, najlepszym rozwiązaniem będzie model wykonany z wysokoelastycznej pianki HR. Oprócz wytrzymałości i stabilnego podparcia punktowego całego ciała ma właściwości redukujące wibracje. Dzięki temu nie przełożenia ruchu, co daje swobodę zmiany pozycji bez odczuwania drugiej osoby.

Warto również rozważyć zakup materaca z dodatkową warstwą memory. Poddaje się ona nie tylko pod wpływem ciężaru, ale również pod wpływem temperatury, zapamiętując tym samym kształt sylwetki. Takie rozwiązanie poprawia komfort spania, co ogranicza konieczność zmiany pozycji podczas snu.

Materac dla pary - jeden czy dwa?

Wybór materaca dla pary do sypialni nie jest łatwym zadaniem. Decydując się na kupno jednego materaca, trzeba pamiętać, aby jego twardość dobierać pod kątem osoby cięższej. W tym wypadku można pomyśleć o modelach sprężynowych z kieszeniami. Takie rozwiązanie niweluje falowanie całej powierzchni materaca podczas ruchu jednej z osób. Dobrym wyborem będzie również materac z wypełnieniem memory - pianka doskonale dopasowuje się do naturalnych krzywizn ciała pod wpływem ciepła organizmu.

Nieco droższym, ale często wygodniejszym rozwiązaniem dla par jest zakup dwóch materaców. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które mają sporą różnicę wagi, np. 40 kg. Należy jednak pamiętać, aby oba materace były tej samej wysokości. Często przytaczanym minusem zakupu dwóch materaców jest powstająca szpara między nimi. Można ją na szczęście łatwo zniwelować poprzez dobór odpowiedniego pokrowca lub materaca nawierzchniowego, który wyrówna powierzchnię.

Jaki rozmiar materaca do sypialni?

Wybór rozmiaru materaca do sypialni jest zazwyczaj sprawą osobistą i w dużej mierze zależy od tego, czy śpimy sami, czy z partnerem. Powierzchnia materaca musi pozostawiać wystarczająco dużo miejsca na swobodne obracanie się w nocy. Najpopularniejsze modele pojedyncze mają szerokość 80, 90 i 120 cm. Z kolei wersje dwuosobowe mają zazwyczaj 140, 160 i 180 cm długości. Istnieją również opcje o szerokości do 220 cm.

W sypialni z podwójnym łóżkiem najlepiej wybrać wersję 160x200 cm. Zapewnia wystarczająco dużo miejsca, aby obie osoby mogły wygodnie spać. W przeciwieństwie do modelu 140x200 umożliwia zmianę pozycji bez potrącania drugiej osoby, co mogłoby zakłócić sen drugiej osoby. Modele o szerokości 180 cm oferują jeszcze większy komfort. Szczególnie dobrze sprawdzają się, gdy mamy małe dzieci, którym zdarza się spać z rodzicami.

Jak dobrać materac do łóżka?

Musisz pamiętać, że materac który chcesz kupić musi pasować do ramy łóżka. Jeśli wybierzemy opcję z podwójnym stelażem z możliwością podnoszenia, zdecydowanie lepiej jest kupić dwa materace. W przeciwnym razie korzystanie ze pojemnika wewnętrznego będzie utrudnione. Upewnij się również, że ma on odpowiednią grubość. Powinien wystawać poza ramę stelaża, co daje znacznie lepszy komfort siedzenia na krawędzi łóżka. Ponadto przyjmuje się, że grubość materaca dla dorosłych musi wynosić co najmniej 18 cm.