Najnowsze Aktualności

Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego?

Ból w odcinku lędźwiowym może mieć wiele przyczyn, a do jednych z nich należy zła powierzchnia do spania. Podpowiadamy jak wybrać materac, który pomoże zredukować bóle pleców i przywróci spokojny sen.

Ból pleców a właściwy dobór materaca

Ból pleców w odcinku lędźwiowym może mieć kilka przyczyn. Zwykle są spowodowane nadmiernym obciążeniem kręgosłupa, zbyt długą pracą w niewłaściwej pozycji siedzącej oraz brakiem aktywności fizycznej. Niewykluczone, że zapalenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa spowodowane jest również złą pozycją podczas snu, a także materacem, na którym śpimy.

Poranny ból pleców to pierwsza oznaka złego doboru materaca, który nie utrzymuje ciała w optymalnej pozycji. Ból może być również spowodowany nieprawidłowym ułożeniem poszczególnych części ciała, zwłaszcza bioder, klatki piersiowej czy ramion. Wybór niewłaściwego materaca nie zawsze jest od razu zauważalny, ale niestety na dłuższą metę nasila ból pleców, a nawet może powodować inne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak drętwienie stawów czy napięcie mięśni.

Jaka twardość materaca na ból kręgosłupa?

Stwierdzono, że twardy materac jest najlepszym wyborem w przypadku bólu pleców. Niestety nie jest to prawdą. Zbyt twarda powierzchnia do spania może również zwiększać napięcie i powodować miejscowy ucisk, szczególnie w okolicy miednicy i odcinka lędźwiowego. Tak zwane ciężkie punkty akumulacji prowadzą do nasilenia stanu zapalnego. W przypadku zbyt miękkiego materaca sytuacja jest odmienna – powierzchnia nie może podeprzeć ciała i zapewnić optymalnego podparcia kręgosłupa.

Wybór elastyczności materaca jest bardzo ważny dla zdrowego snu. Dlatego nie należy spieszyć się z decyzją o zakupie materaca, zwłaszcza jeśli mamy problemy z wadą postawy lub bólami pleców. Twardość materaca należy dostosować do swojej wagi. Można tego dokonać w oparciu o ogólnie przyjętą skalę twardości:

waga 20 - 60 kg: materac miękki H2;

waga 60 - 90 kg: materac średnio twardy H3;

waga 90 - 130 kg: materac twardy H4;

waga powyżej 130 kg materac bardzo twardy H5.

 Materac na ból kręgosłupa lędźwiowego - sprężynowy czy piankowy?

Kupując materac na ból pleców, wybieramy nie tylko jego twardość, ale również rodzaj. Najpopularniejsze grupy materacy to sprężynowe i piankowe. Oba materace mają swoje zalety i wady. Jednak w przypadku bólu dolnej części pleców najlepszym wyborem jest materac piankowy.

W przeciwieństwie do materacy sprężynowych, wersje piankowe zapewniają większą strefę komfortu. Znacznie lepiej dopasowują się do naturalnych kształtów ciała, co zapewnia pełen komfort niezależnie od pozycji spania.

Jaki materac piankowy na ból pleców?

Po wybraniu rodzaju materaca można przystąpić do kwestii jego wypełnienia. Materace piankowe można podzielić na cztery grupy w zależności od materiału, z którego są wykonane. Materace wykonane są z pianki poliuretanowej, wysokoelastycznej, lateksu oraz pianki termoelastycznej. Każdy materiał ma nieco inne właściwości, o których powinieneś wiedzieć.

Pianka poliuretanowa to podstawowy materiał każdego materaca - również w wersji sprężynowej. Charakteryzuje się dobrą cyrkulacją powietrza, elastycznością i trwałością. Ponadto zapewnia dobrą izolację termiczną. Nieco inaczej wygląda pianka lateksowa, która jest uważana za jedną z najbardziej higienicznych. Wszystko dzięki hipoalergicznym właściwościom, które zapobiegają rozwojowi różnych mikroorganizmów. Wykonany z naturalnego lateksu, lateks nie tylko zapewnia właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne, ale także zapewnia wielopunktowe podparcie ciała bez uczucia zapaści. Dlatego bardzo często stosuje się go w materacach ortopedycznych.

Pianka termoelastyczna to tak zwana pianka memory. Dostosowuje się nie tylko do nacisku ciała, ale także do jego temperatury. Tak zwana pamięć kształtu pianki dobrze dopasowuje się do sylwetki, co sprawia, że ​​potrzeba nocnej zmiany pozycji jest znacznie mniejsza. Ten rodzaj wypełnienia pozwala rozluźnić mięśnie i jest stosowany w materacach ortopedycznych. Pianka polecana jest również dla kobiet w ciąży.

Ostatnim rodzajem wypełnienia jest wysokoelastyczna pianka HR. Charakteryzuje się dużą elastycznością i optymalną twardością, co przyczynia się do bardzo dobrego podparcia kręgosłupa podczas snu. Materiał zapewnia wysoki komfort spania. Materac dzięki swoim właściwościom pochłaniania drgań idealnie nadaje się do łóżek dwuosobowych.

Materac rehabilitacyjny na ból kręgosłupa lędźwiowego

Czasami trudno jest zdecydować się na konkretny rodzaj materaca, nawet znając charakterystykę poszczególnych materiałów. Każde wypełnienie ma swoje zalety, które mogą być mniej lub bardziej skuteczne w łagodzeniu bólu pleców. Aby mieć pewność dobrego zakupu, który faktycznie zmniejsza stany zapalne kręgosłupa, najlepiej wybrać materac rehabilitacyjny, zwany też materacem ortopedycznym.

Materace rehabilitacyjne posiadają wielowarstwowe wypełnienie piankowe, które łączy w sobie różne właściwości zalecane do wspomagania leczenia bólów kręgosłupa i wad postawy. Najczęściej spotykane są materace ortopedyczne z wysokoelastyczną pianką HR i memory. Istnieją również wersje z dodatkową warstwą lateksu.

Ten rodzaj materaca zapewnia wysoki komfort spania niezależnie od wybranej pozycji. Utrzymują ciało w właściwej pozycji, zachowując naturalne krzywizny kręgosłupa, dzięki czemu poranne uczucie bólu pleców znika. Materace ortopedyczne pomagają rozluźnić mięśnie dzięki wielopunktowemu podparciu, co prowadzi do zdrowszego snu i pełnej regeneracji organizmu. Dostosowane są również do różnych grup wiekowych, a dzięki swojej hipoalergiczności są idealne dla alergików.