Najnowsze Aktualności

Jak utwardzić materac?

Co zrobić, gdy materac, na którym dotąd spało Ci się świetnie, stracił swoją twardość i stał się zbyt miękki? A może kupiłeś nowy materac, którego miękkość po pierwszym spaniu okazała się nieodpowiednia? Czy to czas na opróżnienie portfela i zakup nowego materaca? Niekoniecznie! W tym artykule podpowiemy Ci, co zrobić, aby tego uniknąć i czym się kierować przy wyborze materaca. 

Zbyt miękki materac – i co dalej?

Materac twardy, czy miękki? To pytanie klucz. Od właściwie dobranego materaca zależy nasze zdrowie. Zbyt miękki materac wywoła bóle kręgosłupa oraz napięcie mięśniowe odbierające komfort snu. Nie pozwoli na dobre ułożenie ciała, a każda zmiana pozycji będzie wymagała wysiłku. A co za tym idzie, nie będziemy mogli się wyspać i nabrać sił po ciężkim dniu.

Nasze modele materacy posiadają różne stopnie twardości oznaczone symbolami od H1 do H5 (od miękkiego do twardego). Twardości dopasowuje się do masy ciała osoby, która będzie korzystała z materaca. Jak to wygląda w liczbach?

    • H2 - od 20 do 60kg, 

    • H3 - 60-90kg, 

    • H4 - 90-130, 

    • H5 - powyżej 130kg.

Warto jednak pamiętać o tym, że twardość materaca to bardzo subiektywne odczucie. Ten sam model lżejszej osobie będzie wydawał się twardszy, a cięższej bardziej miękki. Miłośnicy wysokiego podparcia chętniej wybiorą materace wysokoelastyczne, z kolei ci, którzy lubią spać na twardym, chętniej sięgną po materac 140x200 twardy.

Najważniejsze cechy dobrego materaca

Być może trudno w to uwierzyć, ale aż 1/3 naszego życia spędzamy w łóżku, dlatego zarówno dla naszego zdrowia, jak i komfortu, bardzo ważny jest wybór odpowiedniego materaca. Zregenerowany i gotowy do działania organizm, to organizm wyspany. Wiele zależy nie tylko od tego, o której godzinie kładziemy się spać, ale również od tego, na czym śpimy. Oto kilka cech, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze materaca:

Materiał materaca

Dobry pokrowiec na materac powinien być uszyty z naturalnych, najlepiej oddychających włókien. Najczęściej są to:

    • bawełna

    • połączenie wełny i bawełny

    • poliester

    • mieszanka (np. bawełny i wiskozy, pokrowce aloe vera z olejkiem aloesowym, pokrowce silver z jonami srebra).

Należy zwracać uwagę również na te materace, które mają powłokę antyalergiczną, albo antygrzybiczną. Świetnie sprawdzają się materace z pokrowcem na zamek błyskawiczny. Dzięki zastosowaniu zamka można łatwo ściągnąć zewnętrzną część materaca i wyprać ją.

Sprężystość, twardość i rozmiar materaca

Jeżeli materac jest kupowany dla jednego użytkownika, jego rozmiar powinien być dopasowany nie tylko do łóżka, ale również do osoby, która będzie na nim spała i wypoczywała. Przyjmuje się, że materac musi mieć minimum 80 cm szerokości, a także powinien być około 20 cm dłuższy od wzrostu osoby na nim śpiącej. Najczęściej wybierany rozmiar to 160x200 (w ofercie posiadamy między innymi: materac 160x200 kokos, materac sprężynowy 160x200, materac wysokoelastyczny 160x200, materac nawierzchniowy 160x200). 

Zdecydowanie najważniejszą cechą dobrego materaca jest jego sprężystość i twardość. Powinien być równy, bez żadnych zapadnięć i fal. Równocześnie powinna cechować go elastyczność, aby kręgosłup układał się w linię prostą nie tylko wtedy, gdy leży się na plecach, ale również wtedy, gdy odpoczywa się leżąc na boku. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa powinien być dobrze odciążony, z kolei przestrzeń między żebrami, a biodrem, odpowiednio wypełniona. 

Dobry materac to przede wszystkim zdrowie

Właściwie dobrany materac zapobiega powstawaniu dolegliwości kręgosłupa, w szczególności karku i części lędźwiowej. Ponadto zapewnia ochronę przed napięciem wszystkich części ciała i pojawianiem się bólu. Niemniej ważne są kwestie wilgoci i ciepła, o których wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu.

W czasie snu ciało oddaje bardzo duże ilości ciepła, oraz wilgoci. Wypełnienie materaca powinno zagwarantować odpowiedni przewiew, a także skontrolować podwyższoną temperaturę w czasie snu. Dzięki temu nasz sen będzie spokojniejszy, a materac pozostanie suchy, świeży i zadbany. 

Jak utwardzić materac?

Jeżeli już zdarzyło Ci się kupić materac, który okazał się zbyt miękki, nie musisz ponosić dodatkowych kosztów i decydować się na zakup nowego, twardszego. Zdecydowanie tańszą i lepszą opcją będzie zastosowanie materaca nawierzchniowego, który posiada w swoim składzie lateksową matę kokosową oraz piankę poliuretanową. Mata dodaje potężnego odczucia twardości, a obustronne nakładki z pianki nadają materacowi subtelnej miękkości i elastyczności. Zastosowanie pianki zabezpiecza również kokos przed zaciągnięciami pokrowca.

Wielu klientów wybierając materac nawierzchniowy COCO skorzystało z tego rozwiązania i potwierdziło jego skuteczność. 

Mata kokosowa – co to takiego?

Mata kokosowa to naturalny surowiec pochodzący ze skorupy orzecha kokosowego. Jest produkowany poprzez wulkanizację włókna kokosowego naturalnym lateksem. Obróbka termiczna w temperaturze 120 stopni zapewnia sterylność oraz brak bakterii i zarazków.

Stosowanie maty kokosowej w materacach gwarantuje doskonałą cyrkulacje powietrza. To produkt naturalny i ekologiczny, a przy tym działa antybakteryjnie i antygrzybicznie. Nie zawiera również toksyn i innych szkodliwych substancji, mających negatywny wpływ na skórę, czy drogi oddechowe człowieka.

Lateksowanie sprawia, że mata kokosowa jest sprężysta, a przy tym twarda i wytrzymała. Świetnie sprawdza się u osób ceniących wygodę i komfort użytkowania materaca, preferujących twarde i równocześnie elastyczne podłoże. Dzięki swojej ekologiczności, mata jest zalecana alergikom.

Moc kokosa z pianką

Materac nawierzchniowy 160x200 to doskonała opcja na usztywnienie materaca. Zwiększa wentylację podłoża i poprawia komfort snu, a ponadto posiada właściwości antygrzybiczne i antyalergiczne. Zastosowanie go to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, które w przeciwnym razie wydalibyśmy na zakup nowego materaca. 

Stosowanie dobrej jakości materacy nawierzchniowych to rozwiązanie oszczędne i pozwalające na przedłużenie żywotności materaca, znajdującego się pod nim. Dzieje się tak, ponieważ materac nawierzchniowy poprawia wentylację bazowego materaca.

Dobry materac nawierzchniowy zwiększa komfort snu i efektywność wypoczynku, dbając odpowiednio o zdrowie swojego użytkownika.